Většina lidí touží vybrat to nejlepší a srovnávají např. MMA, Judo, Karate, Aikido a v poslední době i Krav Maga nebo i Musado. Nejdříve je ale potřeba pochopit co je co a následně se můžeme pustit do porovnání

Určitě každý slyšel o bojovém sportu, bojovém umění a rovněž o sebeobraně. Pojďme si tedy stručně charakterizovat tyto různé styly a přístupy boje.

UFC

Bojový sport je vesměs velmi tvrdá a fyzicky náročná sportovní disciplína! Každý takovýto sportovec si právem zaslouží značný respekt. 

V bojovém sportu jde o porovnání bojových dovedností a to vše v rámci daných pravidel. Sportovec se systematicky připravuje na zápasy a využívá k boji především techniky, které jsou specifické pro daný styl. 

Díky pravidlům se vždy jedná o férový souboj, na který dohlíží rozhodčí.

Proč se rozhodnout pro bojový sport? Sport vede (zejména mládež) k disciplíně, usilovné práci, ctění pravidel i autority (rozhodčího, soupeře, ..),

Co v bojovém sportu příliš nehledejte …. Ve sportu nevidíme přílišnou eleganci a komplexní dovednosti vhodné na „ulici“.

Rozhodně lze tedy nahlížet na bojový sport tak, že každý zápasník v ringu, v kleci nebo na tatami si zaslouží velký respekt!

 

Bojové umění. Léta precizního a rovněž fyzicky velmi náročného tréninku dovedou bojovníka k technicky dokonalým technikám. V bojovém umění každý bojuje nejen se soupeřem, ale i sám se sebou. Takovýto žák se vydá na cestu bojovníka, která nezahrnuje jen fyzickou složku (cvičení), ale i tradice a další aspekty daného stylu. 

Jednou z hlavních myšlenek bojového umění je pracovat sám na sobě, zdokonalovat se, být slušným a vyrovnaným člověkem. Veškeré umění (hudba, malování, ale i boj) vyžaduje dokonalost. V bojovém umění se excelentně prolíná pohyb a samotný boj.

Proč začít trénovat bojové umění? Dnešní doba je velmi uspěchaná a lecjaký mladý člověk chce vše, bez námahy a především hned. Bojové umění však vyžaduje značné úsilí, vytrvalost, pokoru a další atributy, které se v dnešní době pomalu vytrácejí. 

Bojové umění směřuje k perfektnímu zvládnutí technik a rovněž klade důraz na zlepšení fyzické a mentální kondice každého žáka.

Opět si ale musíme připomenout co zde nemáme hledat. Zásadní není porovnání dovedností se soupeřem (ve smyslu sportu). Rovněž přílišná „přetechnizovanost“ není potřebná na „pouliční“ boj.

Bojové umění si opět náležitě zaslouží velký respekt! Oss.

 

Sebeobrana. 

Úvodem ve stručnosti: „Řada výše popsaných atributů je přesně naopak„.

Sebeobrana není férová, nejedná se o sportovní měření sil, technická dokonalost jde velmi do ústraní.

Ulice je prostě jiná a platí zde odlišná „pravidla“!

Na ulici nenajdete rozhodčího, není stanoven časový limit souboje, nikdo nás nebude obdivovat ani nám nepomůže.

Naopak zde očekávejme přesilu útočníků, nečekané přepadení, zbraně a nespočet destruktivní útoků na citlivá místa! Na ulici nevíme nic předem! Zde sehraje psychika největší roli a často rozhoduje o výsledku konfliktu. 

Sebeobrana připravuje člověka na přežití a zvládnutí konfliktu v běžném životě. Hlavním cílem je prevence !!!, eventuelně vyřešit co nejrychleji „problém“ a opět se dostat do bezpečí. 

Ulice (rozumějme tím i hospodskou rvačku, domácí násilí, ….) je neférová záležitost, bez elegance a nikdy nevíme co nás čeká. Některé konflikty zdárně vyřešíme asertivním jednáním a jiné velmi usilovným a tvrdým bojem. Nikdy nevíme co můžeme od útočníka (často se přidají i další!) čekat! Situace se velmi často mění a sami jsme pod extrémním stresem a navíc se vše musíme snažit v rámci zákonů! Konflikt můžeme očekávat, ale mnohdy jsme přepadeni, tj. nepřipravení na promyšlený útok agresora. 

Do těchto situací se můžeme dostat i nechtěně, kdy někdo vyvolá rvačku a chtě nechtě se musíme bránit. Dále jsou situace, kdy musíme chránit napadenou osobu a zde nebráníme jen sebe, ale musíme mít pod kontrolou i danou osobu. 

Nůž, jedna z nejnenebezpečnějších a přitom nejdostupnějších zbraní na našich ulicích! O eleganci obranných technik na ulici snad nelze ani psát, nechme je proto do oblasti bojového umění a na promo videa na youtube. Tato extrémní záležitost rovněž patří do škatulky „sebeobrana“. Na tréninku vždy podotknu, že „krev vždy poteče!“ …. jen záleží z koho více.

Na ulici ani nerozhodují dosažené technické stupně (pásky) ! Stručně řečeno, je to „jiný svět“ než ten který známe z tělocvičen!