V dnešní době je nepřeberné množství instruktorů, trenérů či jiných „expertů“. Jaký je mezi nimi vlastně rozdíl? Kdo je ten „pravý“?

 

 

Každý se honosí řadou ocenění a certifikátů, každý chce vypadat co nejlépe! Vždyť je velký zájem o kurzy sebeobrany, tak proč ze sebe neudělat za pár desítek tisíc toho nejlepšího „experta“? Tak hezky popořádku …. ! V případě sebeobrany se svěřujete někomu, kdo vás má naučit to nejlepší pro vaší osobní bezpečnost! Zde je v sázce vaše zdraví či život! Instruktor má vynikající fyzickou kondici, oddílové tričko se zřetelným nápisem organizace, plno nášivek s dosaženým technickým stupněm nebo ten nejčernější pásek, …. Dle této image si leckdo udělá prvotní úsudek. OK, ale nejde o obdiv daného člověka, jde přeci o to, co vás kdo dokáže naučit! V dnešní době je řada instruktorů či trenérů, kteří bojují jen v tělocvičně! To je celkem problém! V tělocvičně ještě nikdo nikoho nepřepadnul. Reálné konflikty se odehrávají mimo tělocvičnu a proto je třeba se učit v daném prostředí!

Pokud budete hledat dobrého instruktora, pak dbejte na to, aby vám nepředváděl exhibici jen v tomto „sterilním“ prostředí! Instruktor by vám měl předávat praktické dovednosti, né jen „gymnastické“ sebeobranné cviky na parketách v klimatizovaném prostředí školy. 

Řada zájemců o sebeobranu přichází po nepříjemných zkušenostech z pouličního nebo domácího násilí. Tito často potřebují i rady, které se pak snaží využít v soukromém životě. Instruktor by měl disponovat značnou dávkou empatie a na základě vlastních životních zkušeností dokázat poradit při řešení konkrétní situace. Instruktor by měl být praktik, né jen ověnčený řadou certifikátů a diplomů!